Joi, 29 februarie 2024, de la ora 11:00, a avut loc, în sala „Spiru Haret” de la Inspectoratul Școlar Județean (I.S.J.) Hunedoara, ședința cu directorii/directorii adjuncți ai unităților de învățământ preuniversitar din județul Hunedoara. La ședință au participat și inspectorii școlari și de specialitate de la I.S.J. Hunedoara
Ordinea de zi a cuprins:
1. Prezentarea rezultatelor elevilor la simularea națională a Evaluării naționale și a rezultatelor elevilor la simularea județeană a examenului de Bacalaureat, 2024;
2. Organizarea simulării naționale a examenului de Bacalaureat, 2024;
3. Management - aspecte generale;
4. Analiza evoluției fenomenului de violență în unitățile de învățământ din județul Hunedoara în anul școlar 2023-2024.
5. Diverse
În cadrul lucrărilor au fost prezentate următoarele:
Maria Ștefănie - inspector școlar general
- deschiderea ședinței, anunțarea ordinii de zi;
- prezentarea invitaților;
Diana Lățug – asistent universitar în cadrul Universității Babeș-Bolyai, Facultatea de Litere, Departamentul de Limbi și Literaturi Scandinave
- admiterea la Facultatea de Litere;
- oportunități pentru viitorii studenți și absolvenți;
Szofia Szasz – inspector școlar general adjunct
- prezentarea rezultatelor la simularea națională a Evaluării naționale;
- concluzii și măsuri care se impun;
Maria Ștefănie - inspector școlar general
- prezentarea rezultatelor la simularea județeană a examenului de Bacalaureat;
- concluzii;
- propuneri/măsuri pentru ameliorarea rezultatelor;
Adriana Almășan - inspector școlar general adjunct
- aspecte generale legate de managementul unităților școlare;
- fenomenul violenței în școli;
Elena Bogdan - șef compartiment salarizare
- Memorandum deblocare posturi;
- plata alocației de hrană și a voucherelor de vacanță pentru cei care au salarii nete până la 8000 lei pe un singur contract de muncă;
- plata diferențelor salariale câștigate de sindicate în instanță;
Mariana Miertoiu - contabil șef
- aspecte generale legate de bugetul anului 2024;
Claudia Bălici – inspector de specialitate
- aspecte generale privind gestionarea și implementarea cu succes a proiectelor finanțate de Comisia Europeană.
Paul Rusu, președinte S.I.P. Județul Hunedoara
- precizări privind deblocarea posturilor, plata alocației de hrană și a voucherelor de vacanță, plata titlurilor executorii;
- demersuri pentru colegii care beneficiază de indemnizația de doctorat.
Materiale suport folosite și prezentate în cadrul ședinței pot fi consultate pe site-ul nostru, la rubrica ISJ HUNEDOARA – ȘEDINȚE CU DIRECTORII sau accesând link-ul: https://nou.siphd.ro/?a=3430&t=2024.
În cursul zilei de astăzi, marți, 12 martie, a avut loc ședința Comisiei de Dialog Social de la nivelul Ministerului Educației, pe a cărei ordine de zi s-au aflat, între altele:
- proiectul Metodologiei-cadru de înscriere a copiilor antepreșcolari și preșcolari în unități de învățământ preuniversitar cu personalitate juridică cu grupe de nivel preșcolar și/sau antepreșcolar și în serviciile de educație timpurie complementare;
- proiectul Metodologiei de înscriere a copiilor în învățământul primar și Calendarul înscrierii în învățământul primar pentru anul școlar 2024-2025.
În ceea ce privește primul proiect, acesta a fost avizat favorabil, fiind acceptate majoritatea propunerilor federațiilor sindicale [inclusiv devansarea/comprimarea Calendarului de înscriere – astfel încât afișarea rezultatului și a numărului de locuri libere rămase după a doua etapă de înscrieri să aibă loc pe 5 iulie 2024 (iar nu 25 iulie, cum era în proiectul inițial al ministerului) și posibilitatea numirii ca membri în Comisia de înscriere și distribuire inclusiv a personalului didactic auxiliar (în situația în care nu există suficiente resurse umane pentru derularea în condiții optime a etapei de înscrieri)].
Referitor la înscrierea copiilor în învățământul primar, și în acest caz s-a ținut cont de propunerile și observațiile federațiilor sindicale [inclusiv cele privitoare la necesitatea definirii unor termeni și înscrierea în clasa pregătitoare din învățământul special].
La punctul Diverse, reprezentanții Federației Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” au ridicat următoarele probleme:
1. situația colegilor implicați în evaluarea lucrărilor la simularea examenelor naționale – evaluare națională și bacalaureat – atât din perspectiva numărului de lucrări evaluate (de la 30-40 – câte erau inițial, la peste 70 – în final), cât și din perspectiva neremunerării acestei activități;
2. necesitatea întrunirii în regim de urgență a Comisiei paritare de la nivelul Ministerului Educației, pentru discutarea problemelor sesizate de federațiile sindicale prin 4 adrese;
3. negocierea și semnarea ACTULUI ADIȚIONAL la Contractul Colectiv de Muncă Unic la Nivel de Sector de Negociere Colectivă Învățământ Preuniversitar, înregistrat la M.M.S.S.-D.D.S. sub nr. 1199 /05.07.2023 și publicat în Monitorul Oficial, Partea a V-a nr. 1/26.07.2023, în vederea armonizării C.C.M.U.N.S.N.C.I.P. cu Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023 (în condițiile în care există mai multe adrese comune ale federațiilor sindicale pe acest subiect, iar proiectul Actului adițional a fost deja înaintat Ministerului Educației);
4. prima de carieră didactică și prima de carieră profesională: există beneficiari care nici până în acest moment nu au intrat în posesia cardurilor sau care, deși dețin cardurile, acestea nu au fost încărcate cu sumele corecte, iar apelurile lansate către autorități au rămas fără răspuns.
De asemenea, reprezentanții sindicali au ridicat din nou problema decontului navetei, a încadrării îngrijitoarelor din educația timpurie ca personal didactic auxiliar și a plății indemnizației pentru titlul științific de doctor (supuse atenției Ministerului Educației prin mai multe adrese, fără a exista însă și răspunsuri/soluții).
Miercuri, 13 martie 2024, s-a desfășurat ședința lunară a Consiliului de Supraveghere al Casei de Ajutor Reciproc (Instituție Financiară Nebancară) a Salariaților din Învățământul Preuniversitar Județul Hunedoara. Pe lângă problemele curente, au fost aprobate și ultimele materiale realizate în pregătirea Conferinței de alegeri.
După cum am anunțat prin „Convocatorul” postat pe panourile de afișaj ale sindicatului, prin articolul postat pe site-ul organizației în data de 09 februarie și în 13 februarie pe contul de Facebook, Conferința de alegeri a fost convocată pentru data de miercuri, 27 martie 2023, ora 13:00. Conferința se va organiza în sala „Spiru Haret” de la Inspectoratul Școlar Județean Hunedoara.
Pe agenda de lucru a Conferinței sunt înscrise următoarele puncte:
- Raportul Comitetului de supraveghere;
- Raportul financiar contabil;
- Raportul Comisiei de cenzori;
- Propuneri de modificare a Normelor interne de creditare;
- Dezbateri;
- Aprobarea materialelor prezentate.
Materialele supuse dezbaterii membrilor CAR sunt postate mai jos.
Convocator Conferință CAR (IFN) SIP Hunedoara
Comisiile de lucru
Agenda de lucru
Regulament de organizare
Raportul Comitetului de supraveghere
Raportul financiar contabil
Raportul Comisiei de cenzori
Propuneri de modificare a Normelor interne de creditare
În conformitate cu prevederile statutare, Consiliul Liderilor S.I.P. Județul Hunedoara este organul de conducere colectivă al sindicatului între două sesiuni ordinare ale Conferinței Județene S.I.P. Județul Hunedoara.
Este format din liderii sindicali ai tuturor structurilor organizatorice (grupelor sindicale) ale S.I.P. Județul Hunedoara.
Incluzând toți liderii grupelor sindicale din unitățile de învățământ, Consiliul Liderilor se constituie într-un organ de conducere de largă reprezentare, dar și într-un forum în care sunt prezentate, dezbătute și analizate problemele concrete cu care se confruntă membrii de sindicat.
Consiliul Liderilor se întrunește în ședințe ordinare o dată la trei luni sau în ședințe extraordinare ori de câte ori este nevoie.
Componența Consiliului Liderilor S.I.P. Județul Hunedoara
Zona DEVA Lider de zonă: Amina Mitrofan |
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 7 |
David Cristina |
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 1 |
Petraș Adriana Violeta |
|
Grădinița cu Program Normal Nr. 3 |
Papuc Amalia Cristina |
|
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2 |
Sicoe Adriana |
|
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 6 |
Popa Lidia Adina |
|
Creșa Nr. 1 Deva |
Chilărescu Angela |
|
Școala Gimnazială „Andrei Șaguna” |
Smaranda Adina |
|
Liceul de Arte „Sigismund Toduță” |
Dănuț Luiza Maria |
|
Școala Gimnazială „Lucian Blaga” |
Mitrofan Amina Marilena |
|
Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” |
Ticula Daniela Ioana |
|
Colegiul Național „Decebal” |
Hendrea Cosmin |
|
Liceul Tehnologic „Dragomir Hurmuzescu” |
Szekely Mihai |
|
Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” |
Praporgescu Sergiu Aurel |
|
Școala Gimnazială „Octavian Goga” |
Nemeș Rodica |
|
Liceul Tehnologic „Transilvania” |
Moldovan Ovidiu Nicolae |
|
Liceul cu Program Sportiv „Cetate” |
Jecherean Mihaela |
|
Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” |
Ceta Alin |
|
Liceul Teoretic „Teglaș Gabor” |
Reiss Elisabeta |
|
Palatul Copiilor |
Biji Marius Liviu |
|
Casa Corpului Didactic |
Tirea Raluca Ana |
|
C.J.R.A.E. Hunedoara |
Iozsa Diana |
|
I.S.J. Hunedoara |
Bogdan Elena |
|
S.I.P. Hunedoara |
Prodan Cosmin Adrian |
|
Centrul Județean de Excelență Hunedoara |
- |
Zona HUNEDOARA Lider de zonă: Popa Raul |
Grădinița P. P. „Dumbrava Minunată” |
Roibu Daniela |
Grădinița P.N. Nr. 1 + P.P. „Zori de zi” |
Arion Loredana |
|
Grădinița P.P. „Prichindelul” + PN nr. 5 |
Miron Emilia |
|
Creșa „Casuta cu Pitici” |
Miron Emilia |
|
Grădinița P.N. „Floarea soarelui” |
Sereș-Alb Ioana |
|
Grădinița P.P Nr. 1 Hunedoara |
Matei Anca |
|
Grădinița P.P. „Piticot” Hunedoara |
Matei Anca |
|
Grădinița P.N. Nr. 6 Hunedoara |
Mușa Alina |
|
Grădinița P.P. Nr. 5 Hunedoara |
Mușa Alina |
|
Grădinița P.P. „Licurici” Hunedoara |
Mușa Alina |
|
Liceul Tehnologic „Matei Corvin” |
Lepădatu Laura |
|
Școala Gimnazială Nr. 6 |
Vlaicu Adrian |
|
Colegiul Economic „Emanuil Gojdu” |
Popa Raul |
|
Școala Gimnazială Nr. 3 |
Pătrășcoiu Alexandra |
|
Școala Gimnazială Nr. 7 și 8 |
Vecliuc Mihai |
|
Liceul Tehnologic „Constantin Bursan” 1 |
Herepean Nicolae |
|
Liceul Tehnologic „Constantin Bursan” 2 |
Bogdan Gabriela |
|
Școala Generală Nr. 1 |
Trofin Iolan |
|
Liceul Teoretic „Traian Lalescu” |
Toma Alina |
|
Școala Gimnazială Nr. 2 |
Nistor Andreea |
|
Colegiul Național „Iancu de Hunedoara” |
Bucur Florin |
|
Școala Gimnazială Nr. 5 |
Șandra Irina |
|
Școala Postliceală Sanitară |
Șandra Irina |
|
C.S.E.I. „Rudolf Steiner” |
Avrămescu Constantin |
|
Clubul Copiilor |
Șerban Felicia Doina |
|
Clubul Sportiv Școlar |
Butnariu Marius |
|
Liceul Teoretic Ghelari |
Ionaș Monica |
|
Școala Primară Valea Nandrului |
Popa Raul |
|
Școala Gimnazială Teliucu Inferior |
Cioabă Marius |
|
Școala Gimnazială Lunca Cernii de Jos |
Ordean Dariu Ioan |
|
Școala Primară Lelese |
Popa Raul |
|
Școala Primară Hășdău |
Popa Raul |
Zona PETROȘANI Lider de zonă: Hotea Horațiu |
Grădinița P.P. Nr. 3 |
Schneider Mărioara |
Grădinița P.N. + P.P. Nr. 1 |
Bardan Simona |
|
Grădinița P.P. Nr. 2 |
Băltărețu Ana Maria |
|
Școala Gimnazială „I. G. Duca” |
Butuza Luisiana Bogoș Francisc |
|
C.N. de Informatică „C. Sylva” |
Hotea Horațiu |
|
Școala Gimnazială „C. Sylva” |
Chirilă Violeta |
|
Colegiul Național „Mihai Eminescu” |
Oprinoc Laurența |
|
Școala Gimnazială „A. Stanca” |
Raica Luciana |
|
Colegiul Economic „Hermes” |
Lunel Cristian Florin |
|
Școala Gimnazială Nr. 7 |
Ciorei Ileana |
|
Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida” |
Câmpean Gabriela Corina |
|
Școala Gimnazială Nr. 2 |
Manea Roxana |
|
Clubul Sportiv Școlar |
Tirintică Daniela |
|
Clubul Copiilor Petroșani |
Cioc Mihaela |
|
Școala Gimnazială Bănița |
Iovăneasă Ileana |
|
Șc. Gim. „Sf. Varvara” Aninoasa |
Codrea Luminița |
Zona ORĂȘTIE Lider de zonă: Mustea Mihail Traian |
Grădinița „Căsuța cu povești” |
Bordean Mirela |
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2 |
Hunyadi Elvira |
|
Liceul Tehnologic „Nicolae Olahus” |
Tatu Alina Maria |
|
Școala Gimnazială „Dr. Aurel Vlad” |
Nemeș Amalia |
|
Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu” |
Mustea Mihail Traian |
|
Școala Gimnazială „Dimitrie Stanca” |
Florei Camelia |
|
Lic. Tehn. Agricol „Alexandru Borza” Geoagiu |
Buicescu Anca |
|
Școala Gim. „Hadrian Daicoviciu” Orăștioara de Sus |
Postei Raluca |
|
Școala Gimnazială Romos |
Todor Valentin |
|
Școala Primară Pricaz |
Bogdan Eusebiu |
|
Școala Primară Mărtinești |
Bogdan Eusebiu |
|
Școala Gim. „Constantin Daicoviciu” Beriu |
Cherecheș Ramona |
Zona HAȚEG Lider de zonă: Bratu Victor |
Liceul Teoretic „I. C. Brătianu” Hațeg |
Bratu Victor |
Grădinița P.N. + P.P. Hațeg |
Crișan Carmen Liliana |
|
Șoala. Gimnazială „Aron Densușianu” |
Nădășan Anca |
|
Școala Gimnazială „Ovid Densușianu” |
Coțolan Camelia Manuela |
|
Creșa Hațeg |
Coțolan Camelia Manuela |
|
Școala Primară General Berthelot |
Stoica Irina |
|
Școala Gimnazială Densuș |
Ardelean Marcel |
|
Sem. Teologic Liceal Ortodox Prislop |
Bratu Victor |
|
Școala Gimnazială Pui |
Dușan Mariana |
|
Școala Gimnazială Răchitova |
Bozdog Ioan |
|
Școala Gimnazială Râu de Mori |
Pușcă Patricia |
|
Școala Gimnazială Sarmizegetusa |
Vlad Emilia |
|
Școala Gim. Sântămăria Orlea |
Cocoloș Fabiola |
|
Școala Gimnazială Sălașu de Sus |
Bobariu Mirela |
|
Școala Primară Reea |
Popovici Gabriela |
|
Clubul Copiilor Hațeg |
Todoran Horea |
Zona BRAD Lider de zonă: Țendea Florina |
Grădinița P.P. „Floare de colț” Brad |
Faur Mihaela |
Liceul Teoretic „Avram Iancu” Brad |
Voronianu Sanda Florina |
|
Șc. Gim. „Mircea Sântimbreanu” Brad |
Duduman Ancuța Camelia |
|
Șc. Gim. „Horea, Cloșca și Crișan” |
Țendea Florina Camelia |
|
Șc. Gim. „Avram Iancu” Baia de Criș |
Stana Roxana |
|
Școala Primară Blăjeni |
Ștefan Mărioara Viorica |
|
Școala Gim. „Ion Buteanu” Buceș |
Ștefan Mărioara Viorica |
|
Școala Gim. „Sabin Oprean” Bucureșci |
Bușe Dana Cristina |
|
Liceul Tehnologic „Crișan” Crișcior |
Botici Mirabela Elena |
|
Școala Gimnazială Luncoiu de Jos |
Fodor Cosmin |
|
Școala Gim. „Pr. Iosif Comșa” Ribița |
Dud Mădălina |
|
Școala Primară Tomești |
Barb Valentina |
|
Școala Gimnazială Vața de Jos |
Maciu Violeta |
|
Școala Gimnazială Vălișoara |
Împărat Andreea Alexandra |
|
Școala Primară Bulzești |
- |
Zona VULCAN Lider de zonă: Stoica Corina Vasilica |
Școala Gimnazială Nr. 4 |
Lazăr Cristina Zorela |
Grădinița P.N. + P.P. Nr. 1 |
Nițulete Carmen Florentina |
|
Școala Gimnazială Nr. 6 |
Tepfenhart Edmond |
|
Liceul Tehnologic „Mihai Viteazu” |
Cismaș Luminița |
|
Școala Gimnazială Nr. 5 |
Murar Alina |
|
Școala Gimnazială „Teodora Lucaciu” |
Stoica Corina Vasilica |
Zona PETRILA Lider de zonă: Stoica Dija Hajnal |
Școala Gimnazială „I. D. Sârbu” |
Biro Ana Maria |
Grădinița P.N. Nr. 1 |
Bălășoiu Catinca |
|
Școala Gimnazială Nr. 6 |
Stoica Dija Hajnal |
|
Colegiul Tehnic „Constantin Brâncuși” |
Leonte Rodica |
|
Școala Gimnazială „Ana Colda” |
Șerban Angela |
|
Școala Gimnazială Nr. 5 |
Ratzek Veronica |
|
Grădinița cu Program Normal Nr. 2 |
Ratzek Veronica |
|
Clubul Copiilor |
Matei Liliana |
Zona LUPENI Lider de zonă: Temelescu Adrian |
Grădinița P.N. „Lumea Copiilor” |
Onu Anca |
Grădinița P.N. Nr. 1 |
Scorțar Larisa |
|
Grădinița P.N. Nr. 2 |
Radu Roxana Ioana |
|
Liceul Teoretic „Mircea Eliade” |
Râpă Mihaela |
|
Școala Gimnazială Nr. 1 |
Temelescu Adrian |
|
Școala Gimnazială Nr. 2 |
Burlacu Anița |
|
Liceul Tehnologic |
Răducu Adriana |
|
Școala Gimnazială Nr. 3 |
Chiroșcă Simona Camelia |
Zona SIMERIA Lider de zonă: Bălțat Doina |
Liceul Tehnologic T.F. „Anghel Saligny” |
Bucur Flavius |
Școala Gimnazială „Simion Toduță” |
Bălțat Doina |
|
Grădinița „Căsuța piticilor” |
Bostan Valentina |
|
Grădinița cu Program Prelungit |
Bostan Valentina |
|
Grădinița cu Program Normal 1 |
Bostan Valentina |
|
C.P.C. Simeria |
Stan Loredana |
|
Școala Gimnazială Băcia |
Vană Mariana |
|
Școala Gimnazială Rapoltu Mare |
Boticiu Georgeta |
Zona RURALĂ Lider de zonă: Todea Magdalena Elena |
Școala Gimnazială Băița |
Clej Simona |
Școala Gimnazială „Nicolae Tic” Brănișca |
Oprea Simona Adriana |
|
Școala Primară Burjuc |
Todea Magdalena Elena |
|
Școala Gimnazială Certeju de Sus |
Tomotaș Ionela |
|
Școala Gimnazială Dobra |
Pazsint Monica |
|
Școala Gimnazială Gurasada |
Todea Magdalena |
|
Școala Gimnazială Hărău |
Țurcan Violeta |
|
Liceul Teoretic „Silviu Dragomir” Ilia |
Coste Sanda Loredana |
|
Școala Gimnazială Ohaba |
Burza Dan |
|
Școala Gimnazială Șoimuș |
Prunean Didona |
|
Școala Gimnazială Vețel |
Josan Paula Camelia |
|
Școala Gimnazială Visca |
Bedea Simona Florica |
|
Școala Gimnazială Zam |
Buculescu Roxana |
Zona CĂLAN Lider de zonă: Gașpari Karoly Anton |
Liceul Tehnologic „Ovid Densușianu” |
Jilcă Romea |
Grădinița „Voinicelul” |
Anghel Irina |
|
Școala Gimnazială Călan |
Gașpari Karoly Anton |
|
Școala Gimnazială Bretea Română |
Furdui Daniela |
|
Școala Gimnazială Boșorod |
Grecu Ofelia |
Zona URICANI Lider de zonă: Borța Mioara |
Liceul Tehnologic „Retezat” Uricani |
Borța Maria |
Școala Gimnazială Nr. 2 Uricani |
Borța Mioara |